Szkolenie dla producentów brokułów 2020

15.04.2020

527 lutego 2020 roku w Hotelu Podgrodzie (gmina Kowal) odbyło się szkolenie w zakresie uprawy brokuła. Zostało ono zorganizowane przez CK Frost we współpracy z renomowanymi firmami nasiennymi, producentami rozsad oraz środków ochrony roślin.

Spotkanie rozpoczęto krótkim przywitaniem. Następnie, firmy Seminis, Syngenta, SAKATA oraz Rijk Zwaan przestawiły swoje aktualne oferty w zakresie uprawy brokuła.

Kolejnym punktem spotkania była prelekcja dotycząca postępowania z rozsadą pana Krzysztofa Kucharskiego z Grupy Producentów Rozsad Krasoń, a potem pan Wojciech Rybiński z ICB Pharma opowiedział, jak chronić warzywa przed szkodnikami, dbając, aby w warzywach nie było pozostałości środków ochrony roślin. Po tej drugiej prelekcji miała miejsce 20-minutowa dyskusja w tym zakresie. Coraz bardziej popularne i skuteczne stają się preparaty biologiczne lub z krótkim okresem karencji.

Po krótkiej przerwie powróciliśmy do tematu ochrony roślin. O środkach Verimark i Benevia prelekcję wygłosiła pani Katarzyna Stasilewicz z FMC Agro, a techniczne aspekty wyboru środków ochrony roślin przedstawił pan dr inż. Paweł Szymczak z firmy AS CORP.

W tym roku prelegentem został także jeden z producentów warzyw, pan Szymon Laszczyński. Pokazał on praktyczną stronę nawadniania plantacji warzywnej, co ze względu na przedłużające się susze, stanowiło bardzo ważny punkt szkolenia.

Spotkaniu towarzyszyła skupiona, ale przyjazna atmosfera. Mieliśmy okazję gościć na nim zarówno doświadczonych już producentów brokuła, jak i rolników stawiających dopiero pierwsze kroki w uprawie tego warzywa. Wiemy już, że zarówno jedni jak i drudzy wyszli ze szkolenia zadowoleni i bogatsi o nową wiedzę.